DUMAN KALEMİ

Duman Kalemi test, muayene ve belgelendirme uzmanları tarafından kullanılabilir.


Detaylı Bilgi


Bu zehirli olmayan (insan sağlığına zararlı olmayan) ve soğuk yanan duman yayıcı, hava akış görselleştirme testleri, temiz oda geri kazanım testleri, yangın alarmı testleri ve bunun gibi diğer uygulamalar için oldukça kullanışlıdır. Duman Kalemi geleneksel çıtçıtlı kalemler gibi çalışır. Duman yayıcı fitil kalemin içerisinde bir kalem ucu gibi yerleştirilir. Fitilin ucu kalemin ucundan 1 cm çıkıntı yapacak şekilde ayarlanır. Çıkıntı yapan uç bir çakmak veya bir kibrit vasıtası ile yakılır. Duman Kalemi sürekli olarak gözlemlenebilir duman izi çıkarır. Kalem kapağının kapatılması ile etrafa daha fazla duman yaymadan kolayca söndürülebilir. İçinde kalan fitil gelecek sefer yeniden kullanılabilmesi için kalemin içerisinde saklanmış olur. Duman Kalemi, İlaç Üretim Alanları, Hastaneler, İzolasyon Odaları, Yoğun Bakım Odaları, Ameliyathaneler, Yangın Güvenliği, Gıda Üretim Alanları, Mikrobiyoloji Laboratuvarları, Kimya Laboratuvarları, Yarı İletken, Akademik Araştırma, Görsel Sanatlar vb. diğer alanlarda kullanılır.

Görselleştirme önemlidir.

Hava Akış Görselleştirme Testleri, HVAC sistemlerinde gerçekleştirilen test, muayene ve belgelendirme sürecinin çok önemli bir parçasıdır. Duman Kalemi ilk çıkış hızı olmayan duman izi çıkarır. Bu özelliği sayesinde duman çıkış noktasından kaynaklı bir bozucu etki olmadan hava akış başarısının gözlemlenebilmesini ve kayıt altına alınabilmesini mümkün kılar. Hava Akış Görselleştirme testleri, hava akış başarısını gösteren gözlemlenebilir bilgi sağlar. Bu bilgi test edilen alanın başarı seviyesini belgelendirmek için gereklidir. Test edilen alanlar sıralanan standartlara bağlı olarak birbirinden farklı teknik gereksinimlere sahiptir. (cGMP, EU GMP, TS EN ISO 14644, ASHRAE 170, DIN-1946-4, NSF/ANSI 49, TS EN 12469, ASHRAE 110, TS EN 14175, vb.)

Duman Kalemi Temiz Odalar, İlaç Üretim Alanları, Ameliyathaneler, Yoğun Bakım Üniteleri, İzolasyon Odaları, Laboratuvarlar, Biyogüvenlik Kabinleri, Çeker Ocaklar, Laminar Akış Üniteleri, Hava Kanalı Sistemleri vb. alanlarda hava akış görselleştirmesi için kullanılır.

Can güvenliğiniz önemlidir.

Duman Kalemi kullanılarak Yangın Algılayıcılar, Duman Algılayıcıları (Smoke Detectors) kolaylıkla test edilebilir. Duman Algılayıcılarını test ederken en önemli konu test dumanı mümkün olduğunca yangın dumanına benzer olmalıdır. Özellikle hava örneklemeli sistemleri test ederken test dumanı mümkün olduğunda havada asılı kalmalıdır. Test dumanı Duman Algılayıcılara (Smoke Detectors) zarar vermemelidir.


Üretici (Björnax AB) 2 adet Duman Algılayıcı üzerinde Duman Kaleminin kullanıldığı bir test gerçekleştirmiştir. Duman Algılayıcının dumana maruz kalma anından, alarm vermeye geçtiği ana kadar geçen test süresi 200 defa iki farklı duman dedektörü üzerinde ölçülmüştür. Özetle, tüm testlerden sonra Duman Algılayıcının yanıt süresinde hiçbir gecikme olmadığı veya herhangi bir işlev bozukluğu oluşmadığı tespit edilmiştir.

Geri Kazanım Testi.

Duman Kalemi, TS EN ISO 14644-3 'e göre gerçekleştirilen Geri Kazanım Testi için bir parçacık oluşturma kaynağıdır. Duman Kaleminin oluşturduğu parçacıkların %96'sı 0,1 μm - 1,0 μm boyutlarındadır, geri kalanı daha yüksektir. 20 kez/saat hava değişimi olan bir Temiz Odada, Duman Kalemi ile sadece 3 saniyelik bir duman izi yapmak yeterlidir. Dumanın temiz oda boyunca 3 saniye boyunca eşit dağılımını sağladıktan sonra, geri kazanım testi herhangi bir Işık Saçılımlı Havadaki Parçacık Sayacı (LSAPC) ile kolayca gerçekleştirilebilir. Bu test, temiz odanın havadaki partikülleri ortadan kaldırma başarısını ve kirletildikten sonra öngörülen temizlik sınıfına geri dönme başarısını ölçmek için gerçekleştirilir. Kirletildikten sonra öngörülen temizlik sınıfını geri kazanma başarısı, temizodaların en önemli yeteneklerinden birisidir.